Administrative Staff

EXECUTIVE OFFICE

Matías Tarnopolsky, President and Chief Executive Officer
Ryan Fleur, Executive Director
Judia Jackson, Chief People and Culture Officer
Doris Parent, Chief Inclusion, Diversity, Equity, and Access Strategies (IDEAS) Officer
Katharine Schimmer, Director, Strategic Initiatives
Kristen Chun, Manager, Civic Affairs
Colleen Coffey-Snyder, Manager, Office of the President and Chief Executive Officer

 

ARTISTIC PLANNING

Jeremy Rothman, Chief Programming Officer
Frances Egler, Senior Director, Programming and Presentations
Makiko Freeman, Artistic Administrator
Napoleon Gladney, Senior Programming Manager
Stacey Ferraro, Programming Operations and Events Manager
Laura McClatchy, Programming Artist Relations Manager
Morgan Sommer, Programming and Events Assistant
Tyler Daddario, Producing Associate
Stephen Alston, Artist Liaison/Driver

 

ARTISTIC PRODUCTION

Tanya Derksen, Chief Artistic Production Officer
Marilyn Rife, Senior Director, Orchestra Personnel and Tour Residencies
Kimberly Barna, Senior Manager
Brooke Bartolome, Assistant Personnel Manager
Michelle Zwi, Operations and Touring Manager
Lucia Lostumbo, Operations Coordinator

 

BOX OFFICE

Dan Ahearn, Jr., Manager
Michelle Messa, Assistant Manager
Tad Dynakowski, Assistant Treasurer
Marie McCarthy, Assistant Treasurer
Thomas Sharkey, Assistant Treasurer
Mike Walsh, Assistant Treasurer
Samuel Agyegu, Box Office Representative
James Shelley, Box Office Representative

 

COMMUNICATIONS

Ashley Berke, Chief Communications Officer
Darrin T. Britting, Director, Publications and Content Development
Stephanie Williams, Director
Travis Wurges, Video Producer
Roberta Gorin-Paracka, Digital Asset Manager
Alyssa Moore, Coordinator

 

DEVELOPMENT

Mitch Bassion, Chief Philanthropy Officer
Sheila Watts, Administrative Manager, Governance
Annual Fund
Andrea Gartner, Senior Director
Jennifer Beatty, Senior Manager, Individual Giving
Ashley Colabella, Senior Manager, Giving Circles
Kathleen Moran, Membership Manager
Justin Pullins, Coordinator
Development Services
Linda Miller, Senior Director
Wesley Hershner, Coordinator, Research and Development Systems
Matthew Palmer, Coordinator
Yvonne Toot, Development Coordinator
Donor Relations and Stewardship
Mitra Keykhah, Senior Director, Stewardship Programs
Hannah Lermitte, Director, Special Events
Joseph Sinkus, Director, Donor Relations
Erika Wilson, Director, Development Communications
Samantha Noll, Senior Manager, Development and Volunteer Relations
Individual and Major Gifts
Rebecca Kier, Senior Director, Principal Gifts
Kimberly V. Nelson, Senior Major Gifts Officer
Institutional Giving
Ruth Auslander, Managing Director
Rob Ruzanic, Grants Manager
Tyler Wert, Grants Manager

 

EDUCATION AND COMMUNITY ENGAGEMENT

Danielle Allen, Senior Director
Maya Jacobs, Assistant Director, Learning and Access
Philip Sumpter, Senior Program Manager, Community Engagement
Eliza Bailey, Education Program Manager
Clara Reyes, Manager, Education and Community Programs
Hailey Brinnel, Education Program Coordinator
Briana Marshall, Education Program Coordinator
Adrian Rosas, Community Engagement Program Coordinator
Mark Wong, Education Program Coordinator
Tyler Daddario, Producing Associate

 

FINANCE

Mario Mestichelli, Executive Vice President and Chief Financial Officer
Ruth Kasow, Vice President and Director
Jacob A. Jessup, Associate Vice President and Controller
Kevin Pearce, Controller
Kathleen Curtis, Director, Budget and Planning
Ashley Willcox, Senior Accounting Manager
Laura DiGiambattista, Accounting Manager
Edward Johnson, Payroll Supervisor
Hazel Mack, Payroll Manager
Kristoffer Domingo, Senior Accountant
Jennifer Munster, Senior Accountant
Lauren Tighe, Senior Accountant
Jamie Zorrilla-Gray, Accounts Payable/Staff Accountant
Zachary Miller, Accounts Payable Clerk
Binh Vo, Staff Accountant/Accounts Receivable, Billings, and Collections
Jessica Kerler, Accounting Coordinator
Julrena Outen, Payroll Coordinator
Rita Sirianni, Junior Accountant

 

HUMAN RESOURCES

Karen M. Tomlinson, Vice President
Megan Cardell, Director
Indonesia Young, Talent Acquisition Specialist
Ashley Colston, Coordinator

 

INFORMATION TECHNOLOGY

Arthur Curtis, Managing Director
John Callinan, Director, Technology Infrastructure
Pari Dasmuth, IT Project Manager
Tristian Gay, Cloud/Systems Engineer
Mohammed Djaballah, Data and BI Developer
Mark Macalanda, Quality Assurance/Testing Analyst
Kristen Kakareka, Administrative Assistant

 

MARKETING

Crystal Brewe, Chief Marketing and Audience Experience Officer
Leslie Patterson-Tyler, Vice President, Program Communications and Partnerships
Geoff Cohen, Associate Vice President
Elizabeth Hess, Associate Vice President, Program Marketing
Daniel Christiansen, Senior Director, Digital Marketing Strategy
Sophia Konopelsky, Director, Institutional Marketing
Victoria McCabe, Director
Ashley Ryan, Director
Winona Wyatt, Director, Digital Marketing
Ford Haegele, Master Designer
Matthew Nicolosi, Senior Data Analyst
Lauren Hall, Senior Manager, Public Relations
Sarah Biddle, Manager, Digital Marketing
Sean Fay, Manager, Digital Marketing
Kacy Hofstetter, Manager, Institutional Marketing
Manisha Modi-Davis, Manager, Audience Development and Group Sales
Alec Newell, Manager, Audience Development and Affiliates
Erica Barry, Assistant Manager
Emily Hamel, Data Analyst
Gabriela Castaño, Programmatic Marketing Associate
Alison Hopkins, Marketing Associate
Morgan Horell, Marketing Content Associate
Emma Noel, Marketing Associate
Carrie Williams, Programmatic Marketing Associate
Ben Brotman, Graphic Designer
Matthew Yaros, Design Associate
Rachel Brady, Salesforce Liaison
Doménica Castro, Administrative Assistant

 

OPERATIONS AND FACILITIES

Ross S. Richards, Chief Operations and Facilities Officer
Matt Suydam, Senior Director, Facilities and Security
Kathie Cronk, Operations Manager, Special Projects
Shannon Walsh, Master Scheduler
Christine Lauer, Administrative Assistant
Campus Experience
John Charles, Director
Lindsay Berckman, Associate Director, Guest Services
Amy Dalin, Associate Director, Event Services
Laronda Richardson, Associate Director, Venue Services
Shawn Cotugno, Venue Manager, Academy of Music
Caitlin Crowley, Venue Manager, Kimmel Center
Andrew Hight, Events Services Manager
Korey Jones, House Manager
Thomas J. Kerrigan, House Manager
Todd Kunze, House Manager
Erin Lunsford, Venue Manager, Miller Theater
Carla Pontarelli, House Manager
Heather Skelly, Coat Check Manager
Kyleigh Taylor, Usher Manager
Kaitlin Howard, Performance Associate
Jack Kavanaugh, Performance Associate
Devin Randall, Performance Associate
Ian Brown, Porter Supervisor
Raynard Archer, Porter
Tyshawn Burrell, Porter
Jonathan Cullen, Porter
Cleveland Ferron, Porter
Facilities
Scott Derkacz, Facilities Manager
Kevin Quinn, Chief Engineer
Derrick Johnson, Lead Maintenance Mechanic
Jonathan McCarthy, Maintenance Mechanic
Gary Stanford, Maintenance Mechanic
Kevin Hamilton, Dockmaster
Trondell Hill, Housekeeping Project Manager
Angela Schiavo, Painter
Melissa Cipolla, Facilities Administrative Coordinator
Kenya Shaw, Office Support and Supply Coordinator
Facility Sales
Audrey Gildea, Senior Sales Manager
Leigh Sweda, Event Manager
Production
Andre Barette, Director
King Rogers, Senior Production Manager, Academy of Music
Elizabeth DeVore, Production Manager, Performance Services
Eric Hagenbarth, Production Manager, Miller Theater
Eileen Harris, Production Manager, Verizon Hall and Special Projects
Chris Nelson, Production Manager, Ancillary Spaces
Adam Steinbauer, Production Manager, Perelman Theater and Education
Cassidy Werkheiser, Administrative Coordinator
Academy of Music
Timothy Johnson, Head Electrician
Kevin McEntee, Head Props
Beverly Nolan, Head Wardrobe
William Ringland, Head Carpenter
Greg Canzanese, Flyman
Kevin Barrett, Assistant Head Props
Jim McPeak, Assistant Head Carpenter
Scott Smith, Assistant Head Electrician
Steve Weber, Assistant Head Utility
Kimmel Center
Suzan Cerceo, Head Wardrobe
Christopher Hanes, Head Carpenter
Kenneth Nash, Head Audio
Michael Sweeney, Head Electrician
Ali Blair Barwick, Assistant Head Electrician
Walter Bass, Assistant Head Audio
Walter Brown, Sr., Assistant Head Audio
Michael Cobb-Durkin, Assistant Head Electrician
Edward Klumpp, Assistant Head Carpenter
Miller Theater
Bridget Brennan, Head Wardrobe
Christine Gaydos, Head Props
Dan Imburgia, Head Audio
Jay Madara, Head Electrician
Pete Mohan, Head Carpenter
Dave Cushing, Flyman
Stephen Hungerford, Assistant Head Carpenter
Joey Narducci, Assistant Head Electrician
Melissa Williams, Assistant Head Utility
Safety and Security
Jason Burnett, Safety Manager
Matthew Lally, Security Manager
Euronn McCloud-Armstrong, Security Manager
Henri Byrd, Security Supervisor
Anthony Williams, Security Supervisor
Roland Carbonetta, Jr., Security Officer
Kashaan Carter, Security Officer
George Clark, Security Officer
Clarence Cottman, Security Officer
Veronica Dyson, Security Officer
Nashay Edwards, Security Officer
Kenneth L. Gilliard, Security Officer
Destany Hart, Security Officer
Rodney Howard, Security Officer
William Hudson, Security Officer
Taebreya Lewis, Security Officer
Mia Lowry, Security Officer
Sara Mahan, Security Officer
Mian Mason, Security Officer
Gregory Meek, Security Officer
Randall Monte, Security Officer
Jermaine Pierce, Security Officer
Thomas Pierce, Security Officer
Timothy Ryan, Security Officer
Walter Samuels, Security Officer
David Sisco, Security Officer
Mark Thomas, Security Officer
Lashawn Washington, Security Officer
Kenneth Williams, Security Officer
John Wilsman, Security Officer
Joseph Young, Security Officer

 

TICKET PHILADELPHIA

Matt Cooper, Vice President
Meg Hackney, Director, Patron Services
Jayson Bucy, Senior Manager, Ticketing Operations
Catharine Pappas, Project Manager
Meghan Reed, Manager, Patron Services
Brand-I Curtis, Assistant Manager, Patron Services
Bridget Morgan, Senior Accountant
Mona Song, Staff Accountant
Adrienne Beckham, Ticketing Operations Associate
Emily Grove, Associate Training Manager  
Chrisla Dor, Priority Services Coordinator
Matthew Enters, Quality Assurance Coordinator
Jack D. Labbe, Priority Services Coordinator
Rachelle Seney, Ticketing Operations Coordinator
Jessa Bintliff, Patron Services Representative and Access Services Specialist
Nadine Choucri, Patron Services Representative
Brendan Connors, Patron Services Representative
August Greenberg, Patron Services Representative
Rob Lawlor, Patron Services Representative
Eric McCladdie, Patron Services Representative
Mandii York, Patron Services Representative
Bahiyyah Dicks, Patron Services Associate
Esther Ellis, Patron Services Associate
Joey Hahn, Patron Services Associate
Brielle Larger, Patron Services Associate
Santino McIlwaine, Patron Services Associate
James Reagan, Patron Services Associate
Timothy See, Patron Services Associate
Thursha Sutherland, Patron Services Associate
Sydney Wilson, Patron Services Associate
Susan Borowsky, Administrative Assistant to the Vice President

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website and personalized content.
Learn more.

×